A Pécsi Tudományegyetem Pszichológia Intézet Pszinapszis rendezvény felkérésére készült ez az instagram videó, sok humorral, még több, a valóságban előforduló reakcióval a #nemakarokbeleszolni csapatától.
Igen, ahogy változunk, fejlődünk a terápia során, döntéseket hozunk. Nem a terapeuta hozza ezeket, ő csak kíséri a kliensét, megkérdőjelezi a döntést, minden egyéb lehetőséget felajánl, előhoz, felkínál, hogy a kliens döntése tényleg alaposan megfontolt, felelősségteljes, felnőtt döntés legyen. Biztos lehessen abban, hogy később véletlenül se bánja meg a kliense azt.
Szinte mindig előkerülnek az ülések során gyerekkori sérüléseink, kapcsolati konfliktusaink.
Mentálhigiénés szemléletű művészetterapeuraként és családi mediátorként elsőrendűnek tartom ezeknek a viszonyoknak a békítését, konfliktusok oldását. Extrém fontos, hogy egy felnőtt gyermek megértse, a szüleinek akkor ezek a megoldások, ezek a nevelési eszközeik voltak, ami jóval több, jóval gazdagabb általában, mint amiben ők maguk felnőttek.
Az, hogy a kliensek ezek után döntenek a kapcsolatukat illetően, evidens. Ilyenkor nem mindegy, hogy a szülő hogy áll a felnőtt gyermeke felnőtt döntéséhez, illetve el tudja-e fogadni azt, megbízik-e a saját nevelésében annyira, hogy a "gyereke" jó döntést hoz a saját életére, a saját céljaira, a saját ambíciója, karriervágya szempontjából. Ha nem bízik a döntésében és még a terápiába járását is megkérdőjelezi, vagy kigúnyolja, az egyrészt róla szól, másrészt a terapeuta hiába szeretné a kapcsolatukat békíteni, ha ő maga támad, bánt, ezzel végzetes sérüléseket okozva saját gyermekének és a vele való kapcsolatának.
Szeretet, békesség.
Bozzay Cecília
Komplex művészeti terapeuta
Mentálhigiénés szakember-jelölt
Családi, párkapcsolati mediátor
Német m.t. tanítónő
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése